2014. február 19., szerda

Kanállal vagy kézzel kezdjük? / Spoon- or baby-led weaning?

Megannyi más mellett, a hozzátáplálásban az egyik érdekes különbség a két ország között, hogy hogyan is kezdjük a babát etetni - kanállal vagy kézzel.

Előbbi talán kényelmesebb megoldás - nekem legfőképpen azért, mert utálok takarítani, és ha pürét próbálsz a babába kanalazni, határozottan kevesebb kerül a földre, mintha hagyod, hogy ő kezdje felmarkolni az ételdarabokat a tányérról, és azt kenje mindenhova. Arcra, székre, asztalra, ruhába, földre és beléd. Meg egyébként is, hogy lehetne már egy hathónapos babának körte, répa, vagy kenyér darabokat adni, nem?

Kisebb sokként ért tehát, amikor Londonban elmentem egy hozzátáplálási előadásra, amit a területi védőnőszolgálat szervezett - arról beszéltek, hogy már a kezdetektől adjunk a gyereknek pirítóst, párolt répát egészben vagy egyéb, úgynevezett finger food-ot. Azért, hogy tanulja meg az ételeket megfogni és etetni  magát. "Hát, normálisak ezek??? Még a végén megölik - megfullad, meg minden!" A védőnő csak ingatta a fejét - "higgyem el, nem lesz probléma..."

Ja, persze...már el is képzeltem, hogyan fektetem Benit a térdemre, és verem ki belőle a falatot, ami először megakad a torkán. Eleinte öt centis közelségből bámultam a száját minden alkalommal, amikor egy kenyérdarabot bekapott - és a kezeimet emelgetve ugrásra készen álltam, hogy már csak oda kelljen nyúlnom, ha meg kell mentenem. Zárójelben jegyzem meg, Rob ezeket a jeleneteket mindig hátradőlve, angol hidegvérrel nézte végig - "mit aggódsz, így tanul rágni, nyelni, és ehhez hozzátartozik az is, hogy félrenyel". A legidegesítőbb az egészben, hogy igaza volt...


Beni speckó autós zubbonyban eszik / Beni eats in a special bib

Benit öthónaposan kezdtem el gyümölcspürével etetni, aztán jöttek a zöldségek, és pár hét után a többi - egy idő után minden étkezést kiegészítve valamilyen darabos étellel, amit meg tud markolni, nézegetni, bekapni, megcsócsálni és végül lenyelni. Innentől kezdve egy valódi etető zubbonyba csomagoltuk a gyereket, ami szinte fejtől lábujjig védi a ruháját a pecsétektől. Na, de még így is...hajjaj...Nyolc hónaposan pedig végképp megmakacsolta magát, no püré, csakis finger food!



De jelentem, a kosz egyre kevesebb, egyre több kaja landol a szájában és egyre kevesebb a földön - leginkább csak az, amit direkt dob oda, legújabb szokásához híven.

A környezetemben egyébként voltak anyukák, akik egyáltalán nem bajlódtak a pürékkel - egyenesen a saját tányérjukról etették a gyerekeiket, kis sütőtök, édes burgonya, aztán csirke husi, és a többi. Amihez a babáknak kedve volt. Itt Angliában ugyanis ez a legújabb trend - baba által vezetett hozzátáplálás, amire anyukám és otthoni barátaim csak a fejüket fogták és hűháztak. Persze ennek a módszernek is megvannak az előnyei - ha más nem, hát az, hogy nem kell kifejlesztened egy teljes palettányi kreatív hangeszköztárat ahhoz, hogy a gyermeked valahogy kinyissa a száját és beledughasd a kanalat. Én ezt már feladtam...
A módszer más előnyeiről ITT olvashatsz.

Ti hogy csináltátok?

A héten olvasói fotókat és videókat is láthattok a blogon hozzátáplálás témakörben. :-) Ha Neked is van hasonló, töltsd fel a Magyar Baba, Angol Baby FB oldalára


    
Among many others, one of the interesting differences between Britain and Hungary when it comes to weaning is how to start - with a spoon or with the hands.

Maybe the first is more convenient...because I hate cleaning and if you are spooning the puree into your baby's little mouth, definitely less goes to the floor than if you let him grab the pieces from the plate and mush it everywhere. On to his face, the chair, the table, the floor and on to you. And anyway how can you give pieces of pear, carrot or bread to a six-months old baby - isn't it an idiotic idea? 

So that it was rather a shock when I went to a weaning session in London organized by our health visitor service - and they advised us to give toast, whole steamed vegetable or any other finger food to the baby from the very beginning of weaning. This is how he will learn to get the food into his hands and eventually feed himself. "Are they normal, at all??? They may kill my little child - he can choke and that's it!" But the health visitor was just shaking her head - "believe me, there won't be any problem..."

Yes, of course...I had already imagined how I will lay Ben on to my knee and help out the bit which would stick in his throat for the first time. So at the beginning I was staring at his mouth from 5-centimeters away  every time he swallowed a piece of bread - being well-prepared for the moment when I have to save him. In contrast, Rob was always watching those situations by laying back and with his English cold-blood - "why are you so worried, this is how he learns chewing, swallowing and the food going down the wrong way sometimes is part of the process". The most annoying thing is that he proved right...

I started weaning Ben with fruit purees when he was five months old, then vegetables joined in and in a few weeks all the other food came - after a while complementing every meal with some bits and pieces which he could grab, examine, taste, chew and finally swallow. From then on we wrapped the child in a proper feeding jacket which protected him practically from head to toe. But even so...ho-hum...In addition when he was eight months old he put his foot down and refused any puree, the only thing he now eats is finger food!  

However I can report that the mess has gradually become less and less and more food has landed in his mouth and less on the floor - mostly only that which he throws there deliberately (his new habit).

There have been a few mums in our close circle who haven't even bothered with purees, at all - they have fed their babies straight from their plates with pieces of butternut squash, sweet potato, then chicken and so on. Everything that their babies have fancied. Viz. here in England this is the latest trend - baby-led-weaning, an idea my mum and my Hungarian friends react to by just holding their heads and were oh!-ing and ah!-ing. Of course, there are upsides in this method, too - if nothing else, you don't have to develop a whole palette of very creative strange noises in order to make your baby open his mouth for the spoon. Anyway I have already given it up...
For other benefits of baby-led weaning, have a look HERE.

How did you start weaning?

Later this week I am going to publish more photos and videos sent by readers about weaning their babies. If you have similar photos, don't hesitate to load it up on Magyar Baba, Angol Baby's FB page! Cheers!

2014. február 3., hétfő

Saga és az anyaság / Saga and motherhood

Na, nézd csak mibe botlottunk tegnap reggeli sétánkon Ben-nel!


Menőztünk Saga Porsche-jénél / We were posing at Saga's Porsche


Saga Norén keki-zöld Porsche-jébe, amely egy kőhajtásnyira londoni otthonunktól, a Brick Lane közelében parkolt.


Nos, én lelkesebb voltam, mint Ben / Well, I was more enthusiastic than Ben


És hoppá, egy nappal korábban apával is szupersztárt látott a fiú - Martin Rohde (Kim Bodnia), a másik Bridge-es nyomozó éppen interjút adott, miközben kisebb rajongótábor gyűlt köréjük, szintén a Brick Lane-en.


Mint a Bridge-ben - ugyanaz a stílus / Just as in the Bridge - the same style


A hétvégi skandi sztárparádét a Nordicana nevű filmfesztiválnak köszönhettük, amelyet a természetesen nagyon cool és trendi kelet-londoni kulturális központban, az Old Truman Brewery-ben rendeztek meg. Annyira menő helyen élünk!
Nemcsak a Bridge, de a Killing és a Borgen alkotógárdája is felvonult, közönségtalálkozókon és szakmai beszélgetéseken elemezték a kissé bizarr és szokatlan stílusú, de mostanra világhírűnek számító észak-európai drámák titkát.


Ők mind ott voltak / They were all there


De nemcsak felvágásból - cöcöcö, lalalala - említem a témát a blogomon, hanem mert a kissé autisztikus jegyeket is magán viselő Saga Norén-t alakító svéd színésznő érdekes dolgokról nyilatkozott a Times-nak.


Fontos számára az anyaság / Motherhood is important for her


Gondoltátok volna, hogy Sofia Helin az életben két gyermek édesanyja, és hogy elképesztően fontos számára az anyaság? Azt mondta, bár próbál tökéletes anya lenni, belül valójában tele van kétségekkel és félelemmel - mi van, ha rosszul neveli és tönkreteszi a gyermekeit? Időnként benne is felgyülemlenek az indulatok, és elveszíti a fejét: "annyi nyomás van rajtunk egyszerre - dolgoznod kell, vonzónak kell lenned, miközben aggódó, szerető és a konyhában tüsténkedő anya is van egyben. De mi van, ha egyszer elszakad a cérna?"

Sofia Helin beszélt a nemek közötti diszkriminációról is - Svédországban a férfiak és nők sokkal egyenlőbbek (mint Nagy-Britanniában). Ez például tükröződik a gyermekfelügyelet rendszerében - a nők egy évig lehetnek fizetett szülési szabadságon, és a férfiaknak is jár három hónap jár. Nem meglepő tehát, hogy a színésznő a férjével megosztva vigyáz a gyerekeikre. "Svédországban minden anyuka dolgozik, és a szülés után hét évig dolgozhatnak részmunkaidőben. A férfiak pedig szintén főznek - ez nem is kérdés."

Az egyenlőség pedig olykor szinte már-már bizarrnak számító méreteket ölt: Sofia Helin lánya egy nemileg semleges stockholmi bölcsődébe jár, ahol a gyermekeket nem szólítják fiúknak vagy lányoknak, hanem azt mondják inkább, "gyertek, barátaim". A színésznő azért még gyorsan hozzátette, hogy a kislánya szereti a rózsaszínt, és ez számára nem jelent problémát. Hmmm...rendben...

Szóval, bármit is gondoltok, kommentálni, megosztani ér - a gyilkos nevét elárulni viszont nem, mert még nem láttuk a Bridge második sorozatának befejező részét! 




Well, guess what we bumped into yesterday morning while out having a walk with Ben! Saga Norén's khaki-green Porsche - which was parked a stone-throw away from our London home, near Brick Lane. But it was Ben's lucky weekend as the day before he saw another super star with daddy - Martin Rohde (Kim Bodnia), the other cop from Bridge. He was giving an interview - also on Brick Lane - while a smaller group of fans were gathered around him.

The weekend Scandi-star parade was because of the Nordicana film festival which took place in the very cool and trendy East-London cultural centre, the Old Truman Brewery. We are living in such a hot place - shhhhashhh!
Not only the Bridge but the creators of Killing and Borgen were also present meeting their audience and analyzing the secret of the slightly bizarre and unusual but by now definitely world-famous North-European dramas.

But I am telling the story not just to show off - hohoho - but because the Swedish actress forming the slightly autistic caracter of Sara Norén claimed very interesting things in an interview with the Times.

Could you have believed that Sofia Helin in the real life is a mother of two and motherhood is highly important for her? She said that although she is trying to be the perfect mum, she is full with concerns and fears - what if she ruins her children? Her temper sometimes means she loses her patience: "there's so much pressure - you have to work, you have to be beautiful, you have to be a caring, loving, baking mother. What happens when that cracks?"

Sofia Helin talked about gender-discrimination, as well - in Sweden, men and women are more equal (than in Great-Britain). You can discover this attitude in the Swedish childcare-system - women can stay on paid maternity leave for a year, and men also have three months. It is not so surprising therefore that the actress shares childcare with her husband. In her country "all mothers tend to work" and they are "allowed to go part-time for the first seven years. The men also cook - we have got it sussed."

And equality expands to a bizarre dimension: Sofia's daughter goes to a gender-neutral nursery in Stockholm where instead of calling children boys and girls they rather say "come on friends". She quickly added that her daughter loves pink and it is not a problem for her. Hmmmm...right...

So, whatever you think, you can comment and share this post - but you can't blurt out the murderer's name as I have not yet watched the last episode of Bridge 2!